Kommenteeri

UUS kodumaine veinitootja - MURIMÄE

Kes ütles, et Eesti ei ole veinimaa? Meie kodumaa pinnal on käsitööveinide väiketootjaid oluliselt rohkem kui näiteks käsitööõllevabrikuid ja käsitööõllede ka ilma vabrikuta tootjaid kokku. Võime olla ka kindlad, et veinide maitseomadused paranevad hüppeliselt iga aasta kui taas kevadepoole uued veinid pudelisse jõuavad.


Mitmed Eesti veinitootjad on juba ammu alustanud ka viinamarjadest veini valmistamist. Osad katsetused on veel veidi toorevõitu, teised aga vägagi lubavad. Hetke veel on turvalisem ja oluliselt soodsam kodumaise veinipõnevusega tutvust teha puuvilja- ja marjaveinide seast valides.

Jah, lõpuni ausaks jäädes, osad tootjad peavad kindlasti pisut harjutama veel. Harjutama peavad aga ka veininautlejad ise, kes liiga kergelt kipuvad esimese asjana võrdlema kõiki (ka väga hästi tehtud) kodumaiseid marja- ja puuviljaveine kaugete päikselisemate maade veiniviinamarjast tehtud jookidega. Mäletad Alutaguse aforismikogumikku teemal ”Siga ja kägu..”?

SIP kaupluste kõige uuem sortimendilisa tuleb Murimäe Veinikeldrist, kelle lugu sai alguse 2012. aasta sügisel kui otsiti perekoer Murile ujumiskohta. Juhuslikult mööda Otepää käänulisi teid sõites jäi silma üks looduskaunis koht, mis esialgu ei olnud veel isegi müügis. Aasta hiljem sisustasid pererahva päevi ja ka öid maastikukujundus, maaparandus, võsa eemaldamine, nõukaaegse lehmalauda lammutamine, vaadete avamine jne. Seejärel tekkis ilusa vaatega pügatud nõlvasid vaadates mõte veiniistanduse ja –keldri rajamisest. Veinireisid Californiasse, Itaaliasse, Portgali, Madeirale, Prantsusmaale ja mujale andsid seejärel lõpliku tõuke saatusele, millest enam välja ei rabele.Täna on Murimäe veinid üsna muljetavaldavas valikus SIP-is ootamas sobivalt võimalust kaunistada Vabariigi sünnipäeva:

Traditsioonilisel meetodil vahuveinid:

  • EBAUBINAVEINA 2018 - poolkuiv vahuvein Karksi Renetti õunast ja ebaküdooniast
  • VIKKER 2018 - kuiv karusmarja vahuvein
  • MURI MULLIKAS 2019 - kuiv vahuvein Hasanski Sladki viinamarjast

Valged ja punased vaiksed veinid:        

  • ·VERSAILLE 2018 - kuiv valge vein valgest sõstrast
  • JÄÄGERVEINA MUST ILVES 2018 - poolkuiv jõuline punane vein mustikast ja pohlast (lisaks kadakamari ja angervaks)
  • VIVEINAKS 2018 - kuiv punane vein Rondo, Regent ja Hasanski viinamarjadest

Dessertveinid

  • UKULELE 2019 - kuslapuuvein
  • UBINAVEINA ICE 2018 - õuna-jäävein Icewine meetodil.

Ja otse loomulikult on SIP-is saadaval ka juba tuttavad pudelid meie ammustelt koostööpartneritelt Eesti põhjapoolseimast veinitalust, Valgejõe Veinivillast Kuusalu vallas, Uue-Saaluse Veinitalust Haanjamaal, Järiste Veinitalust Nõo vallas Tartumaal, Allikukivi Veinimõisast Pärnumaal.

 Oma veinid või pidulikumaid sündmusi ehtivad vahuveinid on olemas ka esmajärjekorras siidrite järgi tuttavatelt tootjatelt Jaanihanso ja Tori Siidritalu Pärnumaal, Peenjoogivabrikult Nudist ja MULL° (end. City Cider) Tallinna lähiümbruses, Siidrikoda Valgjärvelt Põlvamaal jne.

(NB! Valik võib mõnevõrra erineda valik SIP Tallinna ja Tartu kaupluses)


Suurima kodumaiste käsitööjookide valikuga SIP veini- ja õllepood ootab Sind Tallinnas DEPOO kvartalis Telliskivi 62 iga päev kl 10-22 ja Tartus APARAADITEHASES Kastani 42  iga päev kl 12-22.

Kaunile kodumaale sünnipäeva puhul ikka palju õnne ja rohkem vabalt hingatud aastaid!


Lisa kommentaar

Email again: