Kommenteeri

Uued Ukraina veinid

Veinid Ukrainast! 🇺🇦  Ja mitte lihtsalt veinid, vaid täiesti arvestatavad veinid!

Veel 10 aastat tagasi ei teadnud Ukraina tuntuim tennisemängija Sergiy Stakhovsky veinidest midagi. Aga siis kolis ta Bordeaux’sse ja hakkas mängima Villa Primrose meeskonnas. 

2015. rentis Stakhovsky veiniaia juba olemasolevate viinapuudega Taga-Karpaatias Berehove linna lähedal. Istandused puhastati, hooldati ning 2018. aastal saadi esimene saak. Tammevaadid osteti Prantsusmaalt Saint-Julienist, teadmised samuti Prantsusmaalt ja tulemus – Ukraina tippveinid Taga-Karpaatidest.


Sergiy käis mõned nädalad tagasi ise ka Eestis ning selgub paraku, et sõjast ei ole puhtalt pääsenud ka tema veinid. Selline, nagu allolevatel fotodel, nägi välja Kiievi ladu peale Grad-raketi rünnakut aprilli lõpus, kus Stakhovsky veine hoiti. Õnneks on veinimaja kelder Taga-Karpaatides veel terve. Kiievis olnud 1200 pudelist jäi terveks 18.

Grad Kyiv

Pommitabamus Kiievis


Veini valmistatakse Stakhovsky veinimajas ainult suurepäraste aastakäikude marjadest, oluline on tulemus, mitte kvantiteet. Stakhovsky valmistab aastas umbes 30 000 pudelit veini, mida seni müüdi vaid Ukraina tipp-restoranides Kiievis, Odessas ja teistes linnades. Praegu on restoranid kinni või puruks pommitatud. 

Veinimaja viinapuud kasvavad Karpaatide jalamil Muzhievo küla lähedal, mis on ka üks Ukraina paremaid veinipiirkondi - esimesed viinapuud istutati sinna isegi enne Austria-Ungari impeeriumi. Terroir on valdavalt lubjakivine. Karpaatid kaitsevad külmade tuulte eest, Pannoonia tasandik toob aeg-ajalt läänest sooja õhku juurde.  

 

👉 Stakhovsky ACE Merlot 2019 13,8% 75cl

Kuiv punane, 100% Merlot. Zakarpattya piirkond on üsna eriline ja Merlot naudib seda sooja ja külma ilma vaheldumist. Pehmemat sorti kontinentaalne kliima annab võimaluse hästi tasakaalustatud veinideks. Aroomis palju musti marju, lisaks kergelt šokolaadi, viigimarju ja purustatud mooniseemneid.

 👉 Stakhovsky ACE Saperavi 2018 12,5% 75cl

Kuiv punane, 100% Saperavi. Aroomis kuivatatud karpaatide musta värvi puuviljad, lisaks šokolaadi ja rohelist pipart, mis ilusas tasakaalus veini põneva ja kergemapoolse struktuuriga. Maitses kirsi, ploomide, tumeda šokolaadi ja küpsete mustsõstarde maitseid.

#stakhovsky.wines

*   *   *   *   *   *   *   *   *   

BEYKUSH Veinikoda - perefirma Musta mere äärest - vägagi äärest, lausa rannajoonel on osad veiniaiad. 

Musta mere ääres asub 11 hektaril Ukraina üks parimaid veiniaedu. 2010. aastal alguse saanud eksperimentaalveiniaed on tõeline pärl, mis asub praegu kahjuks otse rindejoonel. Beykushi veinimeister on Portugalis, Itaalias, Kreekas, Lõuna-Aafrikas ja Tšiilis kogumusi omandunud ning need teadmised Ukrainasse toonud.

Algselt pressiti marjad, kääritati ja veinid küpsesid garaažist ümberkohandatud veinikeldris. Nüüdseks on ruumid “päris”. Alates 2013. aastast on Beykushi veine laiemalt tutvustama hakatud, kuid üksnes Ukrainas. 

Beykush on ainus veinimaja, mis valmistab veine marjasortidest, mida mujal Ukrainas ei kasvatata – nt Pinotage, Alvarinho, Tempranillo. Viinamarjad kasvavad poolsaarel, kõigest 24m kõrgusel merepinnast ja on ümbritsetud kolmest küljest merega. Pidevad tuuled kaitsevad taimi seenhaiguste eest.

Beykushi veinid on hetkel evakueeritud Lääne-Ukrainasse, mis teeb võimalikuks neid Eestisse tuua.

👉 Beykush Artania White Odesa 2020 13,5% 75cl

Kuiv valge vein, koostises: 39% Chardonnay, 33% Chenin Blanc, 28% Rkatsiteli. Maitses kogu Artania loodusrikkus alates lõhnavatest õuntest kuni lillede ja mesise melonini. Vein on värske ja korralikult soolakas, tundub nagu meri olekski läheduses. Odessa hingus pudelis. Kuni sinna taas ise puhkusele minna saad..

#beykushwinery

 

SIP´ist saab! Слава Україні! 🇺🇦

allikad: veiniekspress.ee / stakhovskywines.com / beykush.com

Lisa kommentaar

Email again: