Kommenteeri

Uued Hispaania Veinid - Bodegas Peñafiel

SIP´i rikkalikku Hispaania veinivalikut täiendavad nüüd uued ja ägedad Bodegas Peñafiel veinid Rueda ja Ribera del Duero aladelt. Hispaania vein meie jahedasse sobib!


Bodegas Peñafiel
veinimaja asub tõenäoliselt kõige prestiižsemas Hispaania veinipiirkonnas, alles 1982. a. apellatsioonitähise välja teeninud ja tänaseks üle 300 veinitootja koduks olevas Ribera del Duero´s. Veiniviljeluse potentsiaal on siin suur ning see on Ribera veinid paarikümne viimase aastaga lennutanud täielikust tundmatusest otse maailma tippu.


Võib küsida, milline Hispaania veinivalmistaja ei tahaks täna omada põlde ka Duero jõe selle ca 100-kilomeetrise lõigu kallastel? Nii kuulsaks ja jõuaks on piirkonna üleilmne tuntus teinud vähemalt osad veinimajad. Ehk ainult Kataloonia superstaar Priorat võib-olla kehitaks korra õlgu ning valaks välja järgmise klaasi sama ägedat punast.


Peñafiel on nimeks nii veinimajale kui selle kõrval asuvale kohalikule külakeskusele / linnakesele. Napilt 5000 elanikuga on seda küll veidi keeruline linnaks kutsuda, kõrval on aga see-eest uhke Peñafiel Castle, üle 1000-aastase kireva ajalooga antiikne loss.

Just siit, Ribera del Duerost, on pärit ka näiteks Hispaania nimekaim veinimaja Vega Sicilia. Kohe nii nimekas, et võltsimiste ja muude majandusliku iseloomuga koeruste tõkestamiseks on eraldi välja töötanud oma veinide autentimise süsteem.


Mille poolest Bodegas Peñafiel veinid peale suurepärase lossivaate oma naabritest eristuvad? Kasvõi näiteks otsusega kasutada veinide laagerdamisel ainult prantsuse tammevaate. Julge samm arvestades Hispaania punaveinide sajandeid kestnud õnnelikku abielu ameerika tammevaatidega.

Aga nii see on - viimasel ajal tehaksejuba üsna paljude Hispaania veinitootjate tippveinidele lõppviimistlus pigem euroopa (enamjaolt prantsuse), kui klassikalises ameerika tammes. Põhjus on üsna selgelt tarbija maitse, mis selle tarbija taskus rahakoti järjest kergemate ja elegantsemate veinide riiuli juurde juurde tüürib. Seega ei saa Hispaanlased sellest ka maha jääda. Eks põhjuseid ole teisigi, peamiselt soovitakse siiski edukamalt konkureerida veinimaailma parimate Prantsuse, Itaalia ja muude Euroopa alade tõusvate tähtedega.


Bodegas Peñafiel asub ka kuulsa veiniala sees kõige õigemas kohas - nn kuldsel miilil (Golden Mile). Selle kuldsemas toonis ala mõõtmetest rääkides peaks pigem lähtuma siiski umbes 30 miilist. Just see Tudela ja Peñafieli linnakeste vahele jääva tee äärde jäävad lisaks Bodegas Peñafiel ja ülikuulsa Vega Sicilia veinimajadele ka teised selle piirkonna suured veinitähed: Emilio Moro, Arzuaga, Dehesa de Los Canonigos, Pago de Carraovejas, Protos, Matarromera, Pingus, Aalto ja see nimekiri jätkub.

Kogu selle piirkonna kliima on pealtnäha üks paras õudusunenägu. Ribera del Duero on segu erinevatest pinnastest, paljanditest, mägedest, milledest mõned ulatuvad lausa kilomeetri kõrgusele merepinnast. Rohkelt päikest ja äärmuslikud temperatuurikõikumised (aastaringselt lausa üle 50 kraadi ühes ööpäevas: -20º kuni 45º C ) loovad selle piirkonna peamisele viinamarjale Tempranillo siiski kõige optimaalsed küpsemistingimused. See määrabki lõpuks Ribera del Duero veinide eripära teiste naaberpiirkondade Tempranillo-veinide kõrval. Ja maitse järgi tundub, et Tempranillole see kõik väga hästi sobib.


Uued Bodegas Peñafiel veinid Rueda ja Ribera del Duero piirkondadest:

  • Alma Serena Verdejo DO Rueda 2021 13% 75cl - kerge värske valge (€ 12,90 /pdl)
  • Alba de Miros Verdejo DO Rueda 2021 13% 75cl - kompleksne värske valge (€ 17,50 /pdl )
  • Alma Serena Barrica DO Ribera del Duero 2021 14,5% 75cl - täidlane punane (€ 15,80 /pdl )
  • Miros de Ribera Crianza 2018 15,5% 75cl - eriti täidlane ja marjane punane (€ 27,50 /pdl )

SIP´ist saab! WOLT toob kohale, kui ise ei viitsi tulla.


Lisa kommentaar

Email again: