Kommenteeri

Kodumaiste Käsitöösiidrite Meistriklass!

Maailma suurim professionaalne siidrivõistlus Great Lakes International Cider & Perry Competition avaldas aprillis selle aasta Best In Class võitjad ehk maailma parimad siidrid. JAANIHANSO Humalaga siider on žürii arvates maailma parim humaldatud siider ja Jaanihanso SEC kuulub kolme maailma parima moodsa kuiva siidri hulka!Kodumaiste Käsitöösiidrite Meistriklass!

Maailma suurim professionaalne siidrivõistlus Great Lakes International Cider & Perry Competition avaldas aprillis selle aasta Best In Class võitjad ehk maailma parimad siidrid.

JAANIHANSO Humalaga siider on žürii arvates maailma parim humaldatud siider ja Jaanihanso SEC kuulub kolme maailma parima moodsa kuiva siidri hulka! Tänavu saabus võistlusele hindamiseks 1206 siidrit ja neid hindas kokku 75 kohtunikku.

Millised on meie omamaised naturaalsiidrid? Kategoorias „Eesti Siider“ on Riiklikus Alkoholiregistris 2017.a. aprilli lõpu seisuga 279 kehtivat kannet. Eesmärgiga eristada mõisteid õun ja õunamaitseline, ei vaatle me siinkohal neid Eesti tooteid, mille kaubamärgiomanikuks või registreerijaks on mõni teada-tuntud suurtootja. Täna müüvad oma toodangut kaheksa kodumaist käsitöösiidri tootjat:

JAANIHANSO – kuni oma aia ligi 4000 puud kandma hakkavad, paneb Alvar Roosimaa efektsesse šampanjapudelisse naabrite koduaedadest eestlastele tuntud head lauaõunasordid nagu Talvenauding, Antoonovka, Kuldrenett, Tartu Roos jpt. Soovitus: proovi Jaanihanso Sherryvaadi Siidrit ja Humalaga Siidrit. Alati väärib nautimist šampanjapudelites Méthode Traditionnelle, millest kõik algas.

TORI JÕESUU Siidri- ja Veinitalu – Karmo ja Veranika Haas kasvatavad ise mahedalt oma õunapuid ning eksperimenteerivad ka viinamarjadega. Sel kevadel üllatavad ka mitme päris uue tootega nagu Pihla- õunasiider, mahesiider Hõrk ja Jääsiider. Proovi Tori Jõesuu „Ökosiidrit“ – Eesti esimest orgaanilist käsitöösiidrit mahesertifikaadiga õunaaia õuntest Tõstamaal.

SIIDRIKODA – doktorikraadiga ökoloog Sulev Nõmmann Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskusega pikalt eksperimenteerinud just Eesti õuntele sobivate pärmidega. Kotkas logol sümboliseerib toote Põlvamaa päritolu ja teravat kullipilku kõrgel lennul. Soovitus: proovi koduste puuviljakookidega Siidrikoja pool-magusat siidrit Mimikri, millel vaid 1,6% alkoholi ning puhas pirniaroom. Aga pirni sees ei ole – põnev ja petlik efekt on saavutatud just pärmiga.

PENINUKI – napsumeistrid Mihkel, Martin ja Silver teevad napsu kodumaistest andidest vähe ja võimalikult naturaalselt. Seni on siidrite vaadilaagerdus just neil kõige paremini õnnestunud. Eelmise aasta hitt oli nende “BA-seeria” – Peninuki rummivaadi, džinnivaadi kui viskivaadi siidrid, millest enam palju saada polegi, loodetavasti tehakse juurde.

Peenjoogivabrik NUDIST – eelmise aasta lõpus esitlesid 250ml suuruses minipudelis oma esimest, puhtamaitselist ja kikilipsuga õunasiidrit „Ieva“. Poistel on siidrite kõrval nüüd traditsioonilisel meetodil pruulitud käsitöötoonikud. Oma supermarketi toonikupudeli võid nüüd igaveseks ära visata – proovi Nudisti ehtsaid kiinapuukoore tõmmisest toonikuid Ana ja Lord.

CITY CIDER – eesmärk on valmistada igas seltskonnas kergelt joodavaid õunasiidreid, mistõttu päris kuiva siidrit nende valikust ei leiagi. MULL° kaubamärgiga siidrite kõrval pakutakse ka šampanjapudelis traditsioonilise meetodiga valminud põnevat õunasiidrit mustsõstraga, mida teadupoolest kutsutakse ka põhjamaade viinamarjaks. Proovi poolkuiva MULL° 2016 sügavoranži värvusega õunasiidrit, kuhu on lisatud umbes 15% vaarikaid.

REALIST Joogid – Eesti sügisõuntest käsitööna valminud kuivad siidrid küpsevad enne pudelisse villimist üle poole aasta ja on pastöriseerimata. Realisti teeb ka naturaalsed käsitöölimonaade – kerge gaasiga, madala suhkrusisaldusega, ilma kunstlike säilitusaineteta, väärtustades seeläbi oma jookides kvaliteetseid ja reaalseid, looduslikke koostisosi. Sellest ka kaubamärk – Realist. Proovi Realisti Citra humalaga siidrit.

ÖUN Drinks – Saaremaal õunu ei ole. Seal kasvab puhas Öun. Saaremaisest öunamahlast karastusjookide ja siidri tootmise jaoks on ümber kohandatud aastal 1912 rajatud ajalooline Karja mõisa hobusetall. Proovi nende pool-kuiva, seitse kuud küpsenud ning seejärel filtreeritud ja pastöriseeritud Öunasiidrit.

Uusi eestimeelseid siidrikodasid tekib üsna varsti juurde. Seniks on eelpool kirjeldatud kaheksa siidritootja valik täismahus saadaval SIP veini- ja õllepoes nii Tallinnas DEPOO toidutänaval Telliskivis kui Aparaaditehase uues keskuses Tartus.

Soovi korral neid kõiki korraga proovida? Siis astu 20. mail Kalamaja Päevade ajal läbi SIP kauplusest Telliskivi 62, kus kohapeal avanevad vahemikus kl 11 – 16 kõikide nende kaheksa ägeda tootja siidrid ja kohal on ka siidrimeistrid ise!

 

Urmas Linnamägi

sommeljee / SIP veini- ja õllepood


Great Lakes International Cider and Perry Competition (GLINTCAP)


/ artikkel avaldatud lühendatult Ajakirjas “GOLF” aprill 2017 numbris/


Lisa kommentaar

Email again: