Kommenteeri

Kodumaine Saskatooni- ehk Toompihlakavein

Saskatoon ehk (kultuur-)Toompihlakas ei pruugi olla väga tuttav veinisõprade enamusele. Tegu on ühe äärmiselt lubava "tulevikumarjaga", millest meie regioonis hästi eristuvat ja ka maitselt korralikke veine saab teha.
Toompihlaka eelkõige Skandinaavias ja vähesel määral mujalgi kasutatav hüüdnimi "Saskatoon" tuleneb Põhja-Ameerika Krii-rahvaste hulka kuuluvate indiaanlaste poolt taimele antud nimest "mis-sast-quathoo-min". Seedripuukool kirjeldab seda marja nii:

Saskatoon ehk Toompihlakas:
  • Õhukese kestaga, magusa maitsega, tagasihoidliku happesisaldusega.
  • Sisaldab tervislikke P-aktiivseid ühendeid ja erinevaid B-grupi vitamiine (nt foolhape).
  • C-vitamiini sisaldus on võrreldav punase sõstra ja vaarikaga.
  • Tumeda värvuse annavad flavonoidid ehk antioksüdantse toimega taimepigmendid, millest tuntuim on antotsüaan.

Toompihlaka marjad on kasulikud südame- ja veresoonkonnale – vähendades vererõhku ja takistades ateroskleroosi. Omab haavandtõvede vastast toimet, aitab hoida maksa tervist ja alandada kolesteriini sisaldust veres.

Üks ütlemata huvitav ja kasulik mari, kas pole? Kas see teine, fotol kollase sildiga pudel väärib tähelepanu, sest liiga palju kodumaiseid viinamarjaveine ju ei liigu. Ning nendest, mida on saada, soovitame alustada just valgetest-roosadest ja mullidest. 

Valgejõe kuivemapoolne Solarise viinamarjasordist valge vein oma aromaatsuse ning värske maitsebuketiga ei vaja erikohtlemist - ostad, avad ja naudid õigel hetkel nii, nagu teed seda oma teiste heledate lemmikutega. Korralikult valmistatud kodumaised Solarised ei jää maitses mitte millegi poolest kuulsate veinimaade toodangule alla!

Valgejõe Veinivillalt hetkel SIPis:

  • Saskatoon (kuiv toompihlakavein) 12,7% 50cl
  • Solaris (kuiv viinamarjagein) 11,5% 50cl

Fotod: SIP.ee / Talu "Eesti Saskatoon"

Lisa kommentaar

Email again: