Kommenteeri

Põnev värske veini maa - Austria

Austria veinitootja on kindel, et just sellelt maalt pärinevad maailma parimad valged veinid. Loomulikult on selline väide veinisõprade jaoks vägagi intrigeeriv. Peamiselt kuivade valgete veinide järgi tuntud maalt saab proovida ka muid veine alates mullitavatest ja lõpetades maailma parimate dessertidega.

Austria suusakuurortid talvespordihuvilistele kindlasti ammu tuttavad. Pigem kasvab seal rohkem Edelweiss kui viinamari. Veinipõllud leiame hoopis ida poolt, sealt kus asub ka pealinn Viin. 

Veinide all on Austrias 2015.a. seisuga kokku ca 45 000 ha maad, mis ei tee temast pindalalt kuigi suurt veinimaad. Veinieksport aga õitseb – 2016.a. andmetel on see 148 miljoni euro suurune osa Austria majandusest. 10 aastat varem oli see ligikaudu poole väiksem olukorras, kus väljaveetud maht ei ole piiskagi suurenenud. Kogu kasv tuleb müüdavate veinide kvaliteedihüppest ja ka lihtsalt hinnatõusust, mida mõistagi tingib järjest suurenev ostusurve mujalt maailmast.

Districtus Austriae Controllatus (DAC) on Pransuse veinisüsteemiga põhimõtetelt sarnanev tähis, millega tõstetakse esile just päritolukohale tüüpiliste omadustega veine. Praegu on neid üle Austria kokku 10 ja neid tuleb kindlasti peatselt juurde. Usutavasti on veinisõbrad Austria veinidel märganud ka selliseid sõnu nagu näiteks Kamptal, Kremstal ja Traisental, mis tähistavad Austria parimaid valgeid veine tootvaid alasid. Pudelisildi põhjal saab eristada ka lihtsamaid “klassik” ja võimsamaid “reserve” veine, mille algmaterjal paremini valitud ning vein ise kauem laagerdunud.

Täiesti eraldi elu elab aga Austria neljas, kõige kuulsam (valgete veinide) ala Wachau, mis arvatud ka UNESCO maailmapärandite nimekirja. Sellest piirkonnast tulevad lisaks Grüneritele ka ilmselt Austria parimad Rieslingud, milles leiduv tohutu hulk tsitruseid ja kõrge mineraalsus on nii mõnelegi veinimaailma gastronoomiline tippteos!  Koos Prantsusmaa Alsace´I päritolu Rieslinguga on Wachau Riesling sellest viinamarjast ilmselt üks väheseid tõsiseltvõetavaid konkurente ülikuulsatele ja -headele Saksa Rieslingutele

Wachau tipptootjate hulka kuulub vaieldamatult Weingut Hutter Silberbichlerhof, Mauterni linnakese kõrval tegutsev väike veinikoda, kelle stiilinäiteks võib tuua Alte Point veiniaiast pärit Grüner Veltlinerid, mis oma korraliku mineraalsuse ja kevadpäikesest pakatavate maitsetega on äärmiselt meeldejäävad veinid. Wachau veinid mängivad ülejäänud Austriast mõnevõrra erinevat mängu - nende puhul tuleks eristada kolme kategooriat: “Steinfeder” lihtsamad veinid, “Federspiel” keskmise täidlusega veinid ja “Smaragd” jõulised, samas ikkagi kõrge värskuse ja mineraalsusega regiooni tippveinid.

Kamptali veinid näiteks on puuviljased ja suvised, suurepärased seltskonnaveinid. Kamp´i ca 50km pikk jõgi suubub Doonausse ning sealne pinnas on äärmiselt mitmekülgne - maapõu peidab lössi, graniiti, merglit, lubjakivi, kohati isegi vulkaanilist pinnast. Hoolimata ideaalsetest tingimustest valgele veinile tehakse seetõttu siin ka Zweigelti marjast suurepärast punast ja rose-d, head sekti ja dessertveini.

Kuna Austriast on Eestis esindatud sadakond tootjat ja üle 700 erineva veini, siis valida on palju. Selles orienteerumiseks on SIP veini- ja õllepood teinud süsteemse valiku erinevatest piirkondadest ja kvaliteeditasemetest nii, et kohapeal saadaolev ca 50 erinevast Austria veinist koosnev sortiment sobib suveõhtu maitsestamiseks nii värskete valgete, suviste rose-veinide, kergete ja täidlaste punaste, kui põnevaid vahuveine jahtivate veinisõpradele.

Urmas Linnamägi
SIP veini- ja õllepood

Lisa kommentaar

Email again: